sobota, 17 czerwca 2017

Poradnik praktyczny - Barcelona

Barcelona, stolica Katalonii oraz jedno z miast, które każdy podróżujący ma na swojej liście must see. W artykule znajdziecie informacje niezbędne do zaplanowania wycieczki do tego pięknego miasta.


Jak dotrzeć do Barcelony z Polski?
Dotarcie do Barcelony 
Do wyboru mamy dwa lotniska: El Prat, znajdujące się blisko miasta oraz Girona, oddalone od Barcelony o niecałe 100 km. Loty z Polski możemy ustrzelić w promocyjnych cenach już od około 150 zł w obie strony.

Ryanair
Irlandzki przewoźnik proponuje nam loty zarówno z lotniska El Prat, jak i Girona. 
Loty na lotnisko El Prat obsługiwane są z Warszawy-Modlin (poniedziałek, czwartek, sobota, niedziela) i Krakowa (czwartek, niedziela). Oprócz tego osoby mieszkające w zachodniej Polsce mogą skorzystać z codziennego połączenia z Berlin Schonefeld. 
Do lotniska w Gironie dolecimy natomiast z trzech polskich miast: Poznań (czwartek, niedziela), Kraków (poniedziałek, piątek) i Wrocław (środa, niedziela).

WizzAir
Z linią lotniczą WizzAir dolecimy na główne lotnisko w Barcelonie - El Prat. Loty obsługiwane są z czterech polskich miast: Gdańsk (środa, niedziela), Katowice (poniedziałek, środa, piątek, niedziela), Poznań (środa, niedziela) i Warszawy (wtorek, czwartek, sobota). 

Norwegian
Norweskie tanie linie lotnicze oferują loty z Warszawy do Barcelony El Prat w każdy poniedziałek i piątek.


Jak dotrzeć z lotniska do miasta?

El Prat
Przylatując na barcelońskie lotnisko tanimi liniami lotniczymi lądujemy zazwyczaj na terminalu 2.
Z lotniska El Prat mamy różne możliwości transportu: AeroBus, autobusy miejskie, pociąg lub metro. AeroBusem dostaniemy się z terminalu 1 i 2 do Plaça Catalunya, a jego koszt to 5,9 euro w jedną stronę. Możemy również skorzystać z metra linii L9sud, niestety wsiadając na przystanku lotniskowym nie honorowany jest bilet miejski - należy kupić osobny bilet w cenie 4,5 euro.
Dużo taniej jest skorzystać z transportu miejskiego. Jednorazowy bilet na komunikację miejską to 2,15 euro, natomiast bilet na 10 przejazdów kosztuje 9,95 euro i może z niego korzystać kilka osób (kasujemy bilet tyle razy ile osób na nim jedzie). Autobus miejski numer 46 zawozi nas do Pl. Espanya w godzinach 5:30 - 23:50, w nocy korzystamy z autobusu N16 (z terminalu 2) lub N17 (z terminalu 1). Na bilecie miejskim możemy także skorzystać z pociągu R2, pod warunkiem, że nie wyjedziemy poza 1 strefę.

Girona
Aby dostać się do Barcelony z lotniska Girona najprościej jest skorzystać z shuttle bus, którego koszt to 12 euro w jedną stronę (bilet RT to 21 euro), dojeżdża on do Estacio del Nord, zaraz obok Łuku Triumfalnego.   


Jak poruszać się po mieście?
Jeżeli odpowiednio zaplanujemy zwiedzanie możemy ograniczyć transport miejski do minimum. Jeśli jednak potrzebujemy korzystać z tramwaju, autobusu, czy metra ułatwi nam to planer zamieszczony na stronie TMB. Ceny biletów są następujące:
-Bilet jednorazowy 2,15 euro
-Bilet 48 godzinny 14,5 euro
-Bilet 10-przejazdowy 9,95 euro - może z niego korzystać kilka osób, kasujemy bilet tyle razy ile osób podróżuje.
Klikając TUTAJ zobaczymy mapę autobusów.
Klikając TUTAJ zobaczymy mapę metra w Barcelonie.


Co zobaczyć?

Sagrada Familia czyli Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, to chyba najpopularniejsze miejsce w Barcelonie i przy okazji jeden z najbardziej znanych projektów Antoniego Gaudiego, popularnego katalońskiego architekta. Budowa bazyliki rozpoczęła się w 1882 roku i prawdopodobnie zakończy się w 2026. 
Ceny biletów wstępu co roku ulegają zmianie, na rok 2017 cennik kształtuje się następująco:

  • indywidualny bilet wstępu to 15 euro, dla osób poniżej 30 roku życia 13 euro,
  • indywidualny bilet wstępu z audioprzewodnikiem 22 euro, dla osób poniżej 30 roku życia 20 euro, 
  • indywidualny bilet wstępu z przewodnikiem 24 euro, dla osób poniżej 30 roku życia 22 euro, 
  • indywidualny bilet wstępu z audioprzewodnikiem i wejściem na wieżę 29 euro, dla osób poniżej 30 roku życia 27 euro.
Inne informacje oraz możliwość kupna biletów na stronie bazyliki.


La Rambla to najczęściej odwiedzana ulica w Barcelonie łącząca plac Kataloński z kolumną Kolumba. Jest to typowy deptak zakupowy, a obok barów i sklepów znajdziemy tam Pałac Wicekrólowej, teatr oraz Targowisko Boqueria. Uwaga! Deptak jest bardzo zatłoczony, należy uważać na torebki i portfele.
Wspomniany wcześniej bazar La Boqueria powstał na początku XIII wieku i jest jednym z największych miejsc handlowych w mieście. Można tu kupić zarówno ryby, owoce morza, mięsa, owoce, jak i produkty już przetworzone: tapas, soki. 

Barri Gotic czyli dzielnica gotycka zachęca do spaceru wśród wąskich, zabytkowych uliczek. Znajdziemy tam kilka bardzo ważnych zabytków: Katedrę św. Eulalii, bazylikę La Merce oraz pozostałości po Świątyni Augustusa. 

Łuk Triumfalny oraz Park Ciutadella to miejsce, gdzie możemy przez chwilę odpocząć pośród zieleni. Park jest jednym z największych w Barcelonie, panuje tam spokój, jakiego nie zastaniemy w pozostałych częściach miasta. Przy głównej bramie znajduje się dawna brama do miasta, czyli Łuk Triumfalny. 


Domy Gaudiego
  • Casa Mila - budynek z roku 1906 to odpowiedź Gaudiego na brak interesujących budynków w mieście. Architekt używa jak najmniej prostej kreski, przez co uzyskuje efekt wzburzonego morza. Bilet wstępu do tego budynku to koszt 22 euro (więcej cen tutaj).
  • Casa Batllo - kolejny budynek mieszkalny zaprojektowany przez Gaudiego, nawiązujący do motywów zwierzęcych: kości, rybie łuski. Dach przypomina smoka. Koszt wejścia do tego domu to 23,5 euro (więcej info tutaj)


Park Guell - kolejny projekt Antoniego Gaudiego, ogromny park, który początkowo miał być osiedlem, którego jednak nie udało się ukończyć. Z zaplanowanych 60 budynków powstało tylko 5, z czego w jednym mieszkał sam Gaudi. Bilety warto kupić przez Internet aby nie tracić czasu w kolejkach.

Montjuic, wzgórze o wysokości 173 m n.p.m. gdzie znajduje się zamek, muzeum sztuki, stadion olimpijski oraz magiczne fontanny, na których odbywają się wieczorne pokazy świetlne. Na wzgórze dostaniemy się kolejką linową z portu (dodatkowo płatna) lub z pala lel (możliwość jazdy na bilecie miejskim).

Park Tibidabo to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, znajduje się tam park rozrywki. Dorośli mogą zwiedzić jeden z dwóch klasztorów, bądź wjechać na wieżę radiowo-telewizyjną.

Placa Espanya czyli plac hiszpański, to jeden z największych placów w Barcelonie. Znajdują się tutaj: muzeum sztuki katalońskiej, fontanna, wieże weneckie oraz Arenas de Barcelona - dawne miejsce walk byków, przekształcone w centrum handlowe z wieżą widokową (nie dajcie się nabrać! Wjazd na wieżę od strony zewnętrznej jest płatny, natomiast ten sam widok dostajemy za darmo wjeżdżając windą na górę centrum handlowego).


Plaże w Barcelonie
Należy pamiętać, że Barcelona to nie tylko architektura, ale także miejsce do wypoczynku, nie zapominajmy, że leży na wybrzeżu Costa Brava. W mieście jest jedna długa plaża Barceloneta, na której swój wolny czas spędzają mieszkańcy Barcelony. 

Jeżeli mamy do dyspozycji więcej czasu warto jest wyruszyć na inne plaże Costa Brava.

Gdzie zjeść?
My podczas naszej wycieczki skorzystaliśmy z podpowiedzi tripadvisor oraz opinii na blogach i wybraliśmy następujące restauracje:

  • La Paradeta - fantastyczna restauracja z owocami morza. Kupujemy najpierw na wagę jak w sklepie rybnym, następnie kucharz przygotowuje dla nas z tego potrawy.
  • WOK Arc De Triumf - restauracja bufetowa, płacisz raz jesz ile chcesz. Ceny w zależności od dnia tygodnia i pory od 10,95 euro.
  • Pizzeria El Raco - całkiem dobra pizzeria sieciowa, jak ktoś akurat ma ochotę na włoskie jedzenie to polecam.
  • Burger Kiosko - podobno najlepsze burgery w Barcelonie.
  • La Bombeta Tapas - podobno dobre tapas w dobrej cenie.

Gdzie spać?


Hosteli oraz hoteli jest w Lizbonie bardzo dużo, możemy je znaleźć na większości portali takich jak www.booking.com. Oprócz tego warto skorzystać z prywatnych noclegów oferowanych przez www.airbnb.com. 
My korzystaliśmy z hotelu Onix Rambla, który miał całkiem przystępne ceny oraz dobry standard, jedynym minusem był mały wybór jedzenia na śniadaniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz