środa, 25 czerwca 2014

Poradnik praktyczny - Helsinki

Do tej pory był tylko jeden w miarę tani sposób na dostanie się do Helsinek – prom z Tallinu, do którego dojedziemy autobusem Simple Express. Teraz, z racji remontu pasa startowego w Turku, linia lotnicza Wizzair będzie latać z Gdańska do Helsinek od 1 do 27 lipca 2014 roku. Biorąc pod uwagę brak tanich połączeń samolotowych do stolicy Finlandii jest to idealny czas na odwiedzenie tego niedocenianego przez turystów miasta.


       Jak dotrzeć do Helsinek z Polski?
Bezpośrednich możliwości na dotarcie do Helsinek bezpośrednio z Polski jest niewiele, a dokładnie jedna – bezpośredni lot z Warszawy linią Finnair. Cena nie jest zachęcająca, dlatego wiele osób wybiera lot z przesiadkami – taką możliwość dają między innymi AirBaltic, Lufthansa, czy Norwegian lub prom z Tallinu.
W roku 2014 na fiński rynek wszedł odpowiednik Polskiego Busa o nazwie Onnibus. Oferuje on tanie połączenia między miastami w południowej Finlandii, co znacznie ułatwia podróżowanie. Ceny zaczynają się od 1 euro. Dzięki temu możemy teraz polecieć linią Wizzair z Gdańska do Turku, gdzie przesiadając się na autobus po kilku godzinach dotrzemy do stolicy Finlandii. Poniżej przedstawiam mapkę połączeń Onnibus.
















Jak dotrzeć z lotniska do miasta.
Port lotniczy Vantaa jest oddalony od centrum miasta o około 15 kilometrów. Na szczęście, aby dotrzeć do Helsinek wystarczy, w przeciwieństwie do innych miast skandynawskich, kupić bilet miejski (do strefy Vantaa) i wsiąść w autobus 615 (w ciągu dnia) lub 620 (w nocy i nad ranem). Rozkłady można znaleźć na stronie http://aikataulut.reittiopas.fi/ dostępnej w językach: fiński, szwedzki, angielski. Koszt biletu to 3 euro w dzień (niezależnie czy kupiony w automacie czy u kierowcy) i 5 euro w nocy (od 2 do 4:30). Bilet dwugodzinny kosztuje 4 euro.
Istnieje również możliwość przejechania tej trasy ekspresowym autobusem Finnair City Bus w cenie 6,3 euro. Więcej informacji bezpośrednio na stronie http://www.finnair.com/INT/GB/information-services/at-the-airport/transportation

        Jak poruszać się po mieście?
Helsinki nie są tak dużym miastem, żeby  nie można było największych atrakcji zobaczyć chodząc na piechotę. Jednak, jeśli ktoś nie lubi takiego środka transportu może wybrać pomiędzy autobusami, tramwajami i metrem. Stolica Finlandii ma na tyle dobrą komunikację miejską, że najłatwiej jest korzystać z plannera umieszczonego na stronie www.hsl.fi .
Cennik biletów jest następujący:
 Bilet jednorazowy 2,5 euro w automacie, 3 euro u kierowcy 
 Bilet nocny jednorazowy 5 euro
 Bilet jednorazowy (tylko na tramwaj) 2,2 euro 
 Bilet dwugodzinny 4 euro
 Bilet jednodniowy 8 euro  
 Bilet 2/3/4/5/6/7 dniowy 12/16/20/24/28/32 euro
Mapa komunikacji, źródło: hsl.fi






Mapa metra, źródło: hsl.fi














    Helsinki Card
Jak w większości dużych miast, tak i w Helsinkach możemy kupić kartę zawierającą bilet oraz zniżki do różnych atrakcji. Jest to imienna karta, ważna 24, 48 lub 72 godziny.
Karta zawiera: bilet na całą komunikację miejską, włącznie w biletem na prom pływający na twierdzę, zniżkę na autobus lotniskowy Finnair City bus (koszt z kartą to 4 euro), zniżkę na prom do Tallinu (cena od 22 euro, zamiast 34 euro, ważna tylko przy powrocie tego samego dnia), jedną darmową wycieczkę autobusem lub promem po Helsinkach (do wyboru między innymi: Beautiful Canal Route, Panorama Sightseeing Audio Tour, Panorama Sightseeing Guided Tour, Hop On Hop Off bus sightseeing), darmowego przewodnika na twierdzy Suomenlinna, darmowe wejście do muzeów na terenie twierdzy, zniżkę do ZOO, zniżki do knajp, restauracji, sklepów i wiele innych.
Można ją kupić na stronie http://www.helsinkicard.com/ oraz w wielu miejscach w całym mieście (pełna lista dostępna na stronie).
Cennik Helsinki Card








        Co zobaczyć
    
Twierdza Suomenlinna – jest to zdecydowanie jedna z najbardziej znanych helsińskich atrakcji, wpisana na listę UNESCO. Twierdza położona na wyspie, na którą można dostać się drogą morską z rynku Kauppatori promem w cenie 5 euro za bilet w dwie strony. Została wybudowana w 1748 roku przez Szwedów, przez co jej inna nazwa to Sveaborg. Znajduje się tam wiele muzeów, dużo zieleni, przez co jest to dobre miejsce na piknik przy ładnej pogodzie. Warto również wiedzieć, że wyspa ma stałych mieszkańców i znajduje się tam morska szkoła wojskowa.

Suomenlinna
Suomenlinna

           








  Kauppatori – wspomniany w poprzednim punkcie rynek ma duże znaczenie handlowe. Jest to centralny plac, z którego można podziwiać zatokę fińską. Znajduje się tam targ (nieczynny zimą) na którym kupimy ryby, produkty spożywcze i pamiątki. Na początku października odbywa się tam targ śledziowy.

Kauppatori

       







    
      
Park Esplanade – znajdujący się zaraz obok Kauppatori park został otwarty na początku XIX wieku, jest miejscem odpoczynku finów, odbywają się tam również różnorodne imprezy.

Esplanade









          
        
Pałac Prezydencki – znajdujący się po północnej stronie Esplanade.
     
     
Plac Senacki – jeden z najważniejszych placów w Helsinkach. Znajdują się na nim okazały pomnik cara Aleksandra II, piękna katedra, siedziba premiera Finlandii oraz siedziba Uniwersytetu Helsińskiego. Wejście do katedry jest darmowe.

Katedra i pomnik

         








Katedra Prawosławna pw. Zaśnięcia Bogarodzicy – w niewielkiej odległości od placu senackiego znajduje się główna świątynia Fińskiego Kościoła Prawosławnego, największa w zachodniej Europie.

Katedra Prawosławna









         
     
Dom towarowy Stockmann – wybudowany w 1930 roku dom towarowy, w którym można kupić dosłownie wszystko.

Stockmann










       
Teatr Szwedzki – jedna z wielu szwedzkich naleciałości w Finlandii.

Teatr Szwedzki










     
Plac przy dworcu głównym a na nim: pomnik Aleksis Kivi, Teatr Narodowy oraz budynek dworca głównego.

Dworzec i pomnik











    
Park Kaivopuisto – najstarszy i największy park w Helsinkach, w nim znajduje się obserwatorium astronomiczne.

Park Kaivopuisto












              
Kościół w Kallio – zbudowany z szarego granitu, jest widoczny z wielu miejsc w Helsinkach.

Kościół w Kallio










        
ZOO znajdujące się na wyspie dla fanów fauny.

      
Helsinki Blue Line – w godzinach wieczornych (od 18 do 2 w nocy) do końca grudnia 2014 Helsinki świętują 200 rocznicę bycia stolicą. Z tej okazji pomiędzy wzgórzem Tähtitorninmäki a kościołem Kallio.

The Blue Line










To nie są oczywiście wszystkie atrakcje, wymieniłam tylko te największe, na które ja poświęciłam czas. Jest także wiele muzeów i miejsc kultu religijnego oraz miejsca takie jak stadion olimpijski.

           Gdzie spać?
To, że Skandynawia jest droga to wszyscy wiedzą. Jednak, jeśli ktoś nie lubi noclegów na lotniskach nigdy nie jest tak źle, żeby nie można było znaleźć miejsca dla siebie. Ja zdecydowanie polecam korzystanie z portalu www.airbnb.com – ten serwis daje wiele możliwości. Z tanich miejsc jest także Hotelli AVA – akademik, jednak w dość dużej odległości od centrum miasta, jego koszt to niecałe 50 euro za dobę.


2 komentarze:

  1. Prawdziwe kompendium wiedzy niezbędnej dla osób wybierających się do Helsinek :)

    OdpowiedzUsuń
  2. 27 years old Programmer Analyst I Jilly Ramelet, hailing from Haliburton enjoys watching movies like Blue Smoke and Sailing. Took a trip to The Sundarbans and drives a Mirage. klikajac tutaj

    OdpowiedzUsuń