piątek, 25 maja 2018

Ciekawostki o Bieszczadach

Bieszczady to pasmo górskie leżące na terenie Polski, Ukrainy i Słowacji. Warto się tam wybrać o każdej porze roku. Każdy znajdzie coś dla siebie. A najważniejsze, co możemy odnaleźć w Bieszczadach to spokój ducha. Każdy musi czasem odciąć się od cywilizacji i rzeczywistości, aby dowiedzieć się więcej o sobie. Postaram się przedstawić Wam trochę ciekawostek i przydatnych przez wyjazdem informacji.

W Bieszczadach bez przerwy pada
Na prawdę? Przez 5 dni naszego urlopu deszcz spadł dwa razy. Ale prawda jest taka, że ładna czy brzydka pogoda to kwestia losu. Kierujmy się więc ideą "nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania". Natomiast jeżeli jesteśmy z cukru, czy nie wyjechaliśmy w Bieszczady aby odpocząć? Więc dzień w domu z planszówkami też może być interesujący!

Nie ważne jaka jest pogoda, kurtkę w plecaku trzeba mieć!
Pogoda w Bieszczadach potrafi być kapryśna. Nie ważne, że w dolnych partiach parku jest 25 stopni i jest nam gorąco. W górnych partiach gór wieje niemal bez przerwy, więc kurtka przeciwwiatrowa (i przy okazji przeciwdeszczowa, gdyby nagle nadeszły burzowe chmury) jest obowiązkowym ekwipunkiem.

Zasięg telefoniczny
Faktycznie z zasięgiem telefonu i Internetu jest w Bieszczadzkich wioskach ciężko, dlatego zanim zdecydujemy się na wyjazd musimy zastanowić się czy chcemy odpocząć od cywilizacji w aż takim stopniu. Jeżeli jednak telefon jest nam niezbędny do życia warto sprawdzić wcześniej mapę zasięgu sieci (Orange, Play, Plus, T-Mobile). Z moich obserwacji wynika, że za Wetliną cywilizacja raczej się kończy. 
Dodatkowo musimy uważać na zasięg ukraiński, kiedy znajdziemy się w zasięgu ukraińskiej sieci minuta połączenia kosztuje nas około 5 zł. 

Niedźwiedzie
Prawdą jest, że w Bieszczadach musimy uważać na niedźwiedzie. Mieszka tutaj największa w Polsce populacja niedźwiedzia brunatnego. Pamiętajmy, że to my jesteśmy intruzami, a nie one. Jeżeli już spotkamy misia musimy zrobić to, co jest w takiej sytuacji najtrudniejsze, czyli zachować spokój. Jeżeli rzucimy się do ucieczki niedźwiedź pobiegnie za nami. Najlepiej jest nie nawiązywać kontaktu wzrokowego i odejść spokojnie w przeciwnym kierunku. W większości przypadków zwierze się nami nie zainteresuje. Najprostszym sposobem na uniknięcie spotkania z niedźwiedziem jest niewychodzenie na szlaki po zmroku. Jeżeli idziemy ze znajomymi starajmy się w miarę głośno rozmawiać aby nie zaskoczyć misia naszą obecnością.

Busy
Rozplanowując trasy piesze, którymi będziemy się poruszać warto wziąć pod uwagę, że nie musimy wracać tą samą drogą lub możemy wydłużyć nieco nasz spacer i zakończyć go w zupełnie innej miejscowości. W Bieszczadach jeżdżą prywatne busy, które dowożą turystów z jednego miejsca do drugiego pomiędzy Wetliną a Ustrzykami Górnymi. Można zamówić sobie taką usługę z góry, ale jeżeli nie mamy zasięgu telefonicznego możemy po prostu poczekać chwilę przy jednym z parkingów BPN, gdzie co chwilę zatrzymują się busiki.

Gwiazdy
Bieszczady są jednym z najciemniejszych miejsc w Europie, dzięki czemu niebo w nocy jest tutaj piękne. Mieszkając w mieście można zapomnieć, że istnieje aż tyle gwiazd!

Sklepy
Jako, że czas w Bieszczadach płynie inaczej, również potrzeba zrobienia zakupów nie jest tak pierwszorzędna jak w innych częściach Polski. Musimy więc przygotować się na to, że do najbliższego sklepu będziemy musieli dojechać około 10-15 kilometrów, a do tego i tak nie będziemy pewni, czy będzie on otwarty. Istnieją też sklepy na kółkach, czyli przyczepki przerobione na sklep (jeden z nich znajduje się w Brzegach Górnych), jednak o kupieniu świeżego pieczywa możemy pomarzyć - sklep bowiem sprzedaje głównie alkohol :) 

Zakaz wprowadzania psów na szlaki
Wszyscy, którzy zaplanowali sobie urlop z Bieszczadach z czworonogiem muszą niestety zweryfikować swoje plany. W Bieszczadzkim Parku Narodowym obowiązuje zakaz wprowadzania psów ze względu na choroby przenoszone w kale. Jedynym wyjątkiem w tym przypadku są osoby niepełnosprawne, które mogą poruszać się z psem przewodnikiem.

Bez mapy ani rusz!
Na co komu aplikacje w telefonie skoro nie działa Internet? W takich miejscach musimy powrócić do bardziej tradycyjnych metod nawigacyjnych ;)

Mam nadzieję, że tym artykułem odpowiedziałam na większość wątpliwości, jakie możecie mieć przed wyjazdem w Bieszczady!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz