piątek, 6 marca 2015

Poradnik praktyczny - Lizbona

Lizbona to stolica Portugalii, położona na 7 wzgórzach nad rzeką Tag, niedaleko wybrzeża tego kraju. Mocno ucierpiała podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku, kiedy to wiele zabytków zostało zniszczonych. Jest to miasto, z którego żeglarze wyruszali w czasie ery Wielkich Odkryć Geograficznych. Chodząc po starych dzielnicach, takich jak Alfama, możemy poczuć zupełnie inny klimat, niż ten znany na co dzień. Żółte tramwaje jeżdżące wąskimi uliczkami miasta to jeden z symboli portugalskiej stolicy. Stare zabudowania to nie jedyne co można tu zobaczyć. Jest także najdłuższy most w Europie – Most Vasco Da Gama, którego długość to 17 kilometrów. Zaraz obok niego wznosi się największe oceanarium w Europie, które zostało otwarte na targi Expo w 1998 roku. Można odnieść wrażenie, że Portugalczycy wszystko muszą mieć największe ;)
Pomimo tego, że niewiele się o niej mówi, Lizbona ma nam do zaoferowania wiele interesujących miejsc.
 

 Jak dotrzeć do Lizbony z Polski?
Stosunkowo niedawno pojawiła się informacja, że Ryanair oraz Wizzair poszerzają swoje siatki połączeń o loty z Warszawy do Lizbony. Obie linie rozpoczynają swoje loty od końca marca, a połączenie wygląda następująco:
-Wizzair lata z lotniska Chopina do Lizbony w poniedziałki oraz piątki w godzinach wieczorno-nocnych, konkretniej wylatujemy o 21:30, natomiast w Portugalii, po zmianie czasu, lądujemy już następnego dnia o 00:40. Lot powrotny odbywa się w soboty oraz wtorki w godzinach 1:15 – 6:10. Loty rozpoczynają się od 31 marca 2015.
-Ryanair ma znacznie przyjemniejsze godziny lotów, jednak lot odbywa się z lotniska w Modlinie. Do Portugalii polecimy w poniedziałki i czwartki o 13:10 – 16:15, natomiast z powrotem o 16:40 – 21:45. Loty rozpoczynają się od 30 marca 2015.
Należy także wziąć pod uwagę lotnisko w Berlinie, do którego osoby z zachodniej Polski mają bliżej niż do Warszawy. Z niego mamy do wyboru loty tanią linią Easyjet we wtorki, czwartki i niedziele oraz codzienne loty linią TAP Portugal.

Jak dotrzeć z lotniska do miasta?
Lotnisko w Lizbonie znajduje się w centrum miasta, więc dojazd do niego jest bardzo prosty. Zaraz obok wyjścia z terminalu 1 znajduje się zejście do metra, którym w 20 minut dojedziemy czerwoną linią do stacji Saldanha w centrum miasta. Metro kursuje w godzinach 6:30 – 1:00 i kosztuje 1,40 euro. Jeżeli jednak nasz przylot odbywa się w godzinach nocnych pomoże nam autobus miejski numer 208 kursujący w godzinach 0:30 – 5:35. Cena jest taka sama jak metra, chyba że bilet kupujemy w autobusie. W tym przypadku musimy się liczyć ze wzrostem ceny do 1,8 euro. Inne linie autobusowe zatrzymujące się na lotnisku to:
705: Est. do Oriente – Aeroporto – Est. Roma/Areeiro (w dni powszednie)
722: Pç. Londres – Aeroporto – Portela (codziennie)
744: Marquês Pombal – Aeroporto – Moscavide (codziennie)
Wszystkie linie miejskie są zlokalizowane przy terminalu 1. Więcej informacji na temat autobusów miejskich na stronie www. carris.pt
Oprócz linii miejskich, lotnisko jest obsługiwane przez linie Aerobus:
-Linia 1 - Aeroporto – Cais da Sodre od 7:00 do 23:20
-Linia 2 – Aeroporto - Av. José Malhoa Sul od 7:30 do 23:30.
Bilet 24-godzinny kosztuje 3,5 euro dla dorosłych i 2 euro dla dzieci do 10 roku życia. Autobus zatrzymuje się na obu terminalach. Więcej informacji: www.yellowbustours.com
Warto także wspomnieć, że tanie linie lotnicze (Ryanair, Wizzair oraz Easyjet) lądują na terminalu 2 lizbońskiego lotniska, z którego najlepiej jest pojechać na terminal 1 darmowym autobusem jeżdżącym do 10 minut.

Jak poruszać się po mieście?
Jeżeli odpowiednio zaplanujemy zwiedzanie możemy ograniczyć transport miejski do minimum. Jeśli jednak potrzebujemy korzystać z tramwaju, czy metra ułatwi nam to planer zamieszczony na stronie www.carris.pt. Ceny biletów są następujące:
-Bilet jednorazowy 1,4 euro (kupiony w autobusie 1,8 euro, a w tramwaju 2,85)
-Bilet 24 godzinny 6 euro
Do tej ceny należy doliczyć jednorazową opłatę 0,5 euro za kartę, na którą później ładowane są bilety.
Poniżej przedstawiam mapy komunikacji miejskiej w Lizbonie. Klikając tutaj można pobrać większą wersję mapy autobusów i tramwajów.
Mapa autobusów i tramwajów
Mapa metra

Co zobaczyć?
Wybierając się do tego miasta, warto wiedzieć, że mając za mało czasu, można nie docenić jego piękna. Według mnie najbardziej optymalna ilość dni to cztery. My mieliśmy zaplanowany jeden dzień na Lizbonę, a drugi na okolice, ale na szczęście przeznaczenie czuwało nad nami i kazało nam zostać kilka godzin więcej. Chociaż i tak mieliśmy okazję zobaczyć większość miejsc tylko z zewnątrz.

  • Stare Miasto

Mówiąc stare miasto, mam na myśli zwiedzenie większości zabytków w Lizbonie, a przy okazji rozsmakowanie się w jej słodkości. Zwiedzanie tej części najlepiej jest zacząć od dzielnicy Baixa, nazywanej także centrum portugalskiej stolicy. Została ona praktycznie całkiem zniszczona podczas słynnego trzęsienia ziemi, jej aktualny wygląd to wynik odbudowy według projektu Markiza de Pombal. Sercem tej dzielnicy jest plac Rossio, na którym również znajduje się dworzec kolejowy. Zobaczymy na nim Teatr Narodowy Marii II, kolumnę Piotra IV oraz fontanny z brązu, sprowadzone z Francji. Gdy odwrócimy się tyłem do teatru naszym oczom ukażą się ruiny Klasztoru Karmelitów. Zaraz obok znajduje się drugi plac, Praca da Figueira, nowoczesny, z pomnikiem króla Jana I.
 
Praca da Figueira
Plac Rossio

Plac Rossio


Gdy wyjdziemy z placu Rossio ulicą Rua Augusta po kilku krokach znajdziemy się przy windzie Santa Justa, którą wjedziemy na górną część miasta, Chiado. Wjazd tą windą jest objęty biletem miejskim.
 
Winda Santa Justa

Będąc na w dzielnicy Chiado, po wjeździe windą, zbliżamy się do Convento da Ordem do Carmo, czyli wspomnianego wcześniej Klasztoru Karmelitów. Są to ruiny gotyckiego kościoła, obecnie mieści się tam muzeum archeologiczne.
 
Ruiny Klasztoru Karmelitów
Widok na Lizbonę z windy

Widok na Lizbonę z windy


Dzielnica Chiado jest aktualnie jedną z najbardziej stylowych, znajdują się tu najstarsze księgarnie, teatry oraz wspaniałe kawiarnie. Polecam właśnie tutaj wybrać się na lody :)
 
Uliczki Chiado
Uliczki Chiado

Miłośnicy zakupów powinni koniecznie wrócić windą do Baixy i przejść całą Rua Augusta aż do Łuku Triumfalnego. Przy Łuku Triumfalnym mieści się ogromny plac Comercio, a na jego środku siedzi Jose I na koniu. Oprócz Jose I spotykamy tu także wielu sprzedawców zioła, głównie czarnoskórych ;) Zaraz przy placu znajduje się rzeka Tag. Idąc nabrzeżem możemy kupić lemoniadę, poobserwować rybaków oraz zobaczyć pomnik Jezusa po drugiej stronie rzeki, dokładnie taki jak w Rio de Janeiro.

Rua Augusta
Plac Comercio
Łuk Triumfalny

Nabrzeże tagu

Stoisko z lemoniadąPomnik Jezusa
Po chwili odpoczynku przy Tagu proponuję złapać tramwaj 28 i pojechać do położonej na wzórzu, najstarszej lizbońskiej dzielnicy Alfamy. Jej wygląd jest niezwykły: wąskie uliczki, punkty widokowe, tramwaje przeciskające się wśród zaparkowanych samochodów, w dodatku jadąc pod górkę. Zdecydowanie wizyta w tej części miasta to ciekawe przeżycie. Dwie najbardziej znane budowle tej dzielnicy to zamek Sao Jorge oraz Katedra Se. Proponuję dojechać tramwajem aż do zamku, do którego bilet kupimy w cenie 8,5 euro (dla studentów 5 euro). Po zwiedzaniu możemy w pobliskim sklepie wypróbować, bądź kupić Porto. Ceny tego wina wahają się od kilku do kilku tysięcy euro za butelkę, w zależności od rocznika. Następnie idąc w dół możemy napawać się widokami Alfamy w punktach widokowych, z których najbardziej znany to taras Bramy Słońca, a następnie odwiedzić katedrę Se. Zwiedzanie świątyni jest bezpłatne, chyba że chcemy zobaczyć skarbiec. Do Alfamy warto wrócić wieczorem i zjeść kolację przy dźwiękach fado. Można wtedy poczuć prawdziwy klimat Portugalii.
 
Tramwaje
Przejażdżka z motorniczym

Tramwaj w Alfamie

Brama do zamku

Brama do zamku

Lekko zakurzone winko

Wąskie uliczki
Rzeźba na tarasie


Widok z tarasu
Katedra Se


Katedra Se

Katedra Se

Gdy już wrócimy na plac Comercio, pozostaje nam ostatnia część starego miasta – dzielnica Belem. Aby się do niej dostać podróżujemy tramwajem numer 15. Na tej linii jeżdżą dwa rodzaje tramwajów: żółte zabytkowe oraz nowoczesne. Latem proponuję poczekać na ten zabytkowy, w którym dzięki otwartym oknom można jechać z naturalną klimatyzacją. Wysiadając na przystanku w Belem, po drugiej stronie ulicy znajduje się najbardziej znana i najstarsza cukiernia w Lizbonie – Pasteis de Belem. Poznacie ją na pewno po gigantycznej kolejce ;).
 
Pasteis de Belem

W tej dzielnicy wszystkie najważniejsze miejsca są usytuowane blisko siebie. Pierwszy z nich to ogród botaniczny z tropikalnymi roślinami – Jardim Tropical. Wstęp do niego kosztuje 2 euro. Można w nim spotkać wiele roślin tropikalnych oraz pawie, dzięki czemu chwila spaceru stanie się miłym odpoczynkiem. Kolejnym ważnym miejscem jest, wpisany na listę UNESCO, Klasztor Hieronimitów. Jest to piękna budowla z XVI wieku, zbudowana w stylu manuelińskim. Został odnowiony w XIX wieku. Początkowo był zbudowany przy samym brzegu Tagu, jednak po trzęsieniu ziemi zmienił swoje położenie. Wejście do kościoła jest darmowe, płaci się natomiast za wejście do klasztoru. Jeżeli planujemy także zwiedzanie Torre de Belem warto kupić bilet łączony.
 
Jardim Tropical
Klasztor Hieronimitów

Klasztor Hieronimitów

Klasztor Hieronimitów

Po zwiedzaniu klasztoru przechodzimy na drugą stronę ulicy i kierując się w stronę rzeki docieramy do Pomnika Wielkich Odkryć Geograficznych. Widać na nim najbardziej znanych podróżników, takich jak Vasco da Gama, czy Henryk Żeglarz. Na szczyt można wjechać windą w cenie 3 euro. Na placu przed pomnikiem znajduje się mozaika w kształcie róży wiatrów, gdzie na mapie świata zaznaczone są miejsca wypraw portugalskich żeglarzy.
 
Pomnik Odkrywców
Pomnik Odkrywców

Pomnik Odkrywców


Ostatnim ważnym zabytkiem w tej okolicy jest Torre de Belem. Idziemy do niej krótkim spacerem, przy okazji podziwiając otwarty ocean i ujście Tagu. Spacer zajmie około 10 minut. Wieża to budowla wojskowa z XVI wieku. Na początku była ona strażnicą oraz punktem orientacyjnym dla żeglarzy, w późniejszych latach przekształcono ją w więzienie. Jedną z osób więzionych w wieży był generał Józef Bem. Przed trzęsieniem ziemi wieża stała na samym środku rzeki, teraz znajduje się przy samym brzegu. Aktualnie służy jako atrakcja turystyczna.
 
Torre De Belem
Torre De Belem


Większość zabytków Belem jest nieczynna w poniedziałki.

  • Oriente - nowa część Lizbony

Oriente to miejsce, w którym większość atrakcji powstało z okazji targów EXPO 98. Niewątpliwie najbardziej popularną atrakcją w tej części miasta jest oceanarium. Oceanário de Lisboa to największe oceanarium w Europie, liczące siedem milionów litrów słonej wody. Wystawa jest podzielona na cztery mniejsze: fauna i flora oceanu Atlantyckiego, Indyjskiego, Spokojnego oraz Antarktydy. Na samym środku przestrzeni znajduje się ogromny zbiornik, w którym mieszkają między innymi rekiny i płaszczki. Oprócz gatunków mieszkających w wodach spotkamy tutaj także ptaki, między innymi maskonury, czy pingwiny. Bilet do oceanarium warto kupić przez internet, są o 15% tańsze, no i oszczędza się wiele czasu stania w kolejce. Ta przyjemność kosztuje 11,9 euro i jest zdecydowania warta swojej ceny.
 
Kolejka do kasy
Oceanarium


Żółwik
Maskonury


Płaszczka

PingwinyMątwa
Płaszczka

Rekin

Płaszczka

Smoki morskie
Atrakcją, która bez wątpienia rzuca się w oczy, jest najdłuższy most w Europie nazwany imieniem Vasco da Gamy. Imię to zostało wybrane nieprzypadkowo, w 1998 roku była pięćsetna rocznica odkrycia przez tego podróżnika drogi do Indii. Most łączy on ze sobą brzegi Tagu, a jego długość to 17 km. W wietrzne oraz deszczowe dni ruch na moście jest utrudniony. Opłata za przejazd wynosi 2,6 euro.
 
Most Vasco da Gamy
Most Vasco da Gamy

Tuż obok mostu znajduje się najwyższy budynek Lizbony. Wieża Vasco da Gamy wznosi się na wysokość 145 metrów. Konstrukcja nawiązuje do kształtu żaglowca. Na 120 metrze znajduje się platforma widokowa oraz luksusowa restauracja. Do wieży przylega hotel. Ciekawostką jest, że w 2006 roku francuski wspinacz Alain Robert wspiął się na tą wieżę w ramach kampanii reklamowej portugalskiej sieci komórkowej. 
Wieża Vasco da Gamy
Wieża Vasco da GamyNiewątpliwie warto także przejechać się kolejką linową Teleférico, która kursuje wzdłuż rzeki. Rozpoczyna swój bieg niedaleko wieży Vasco da Gamy, a kończy przy oceanarium. Bilet w jedną stronę kosztuje około 4 euro, w dwie strony 6. Podczas przejazdu mamy u stóp cały Park Narodów oraz Tag.
 
Widok z kolejki
Widok z kolejki


Wszystkie wspomniane powyżej atrakcje tworzą razem teren Parku Narodów.
Ciekawą budowlą w tej części miasta jest także dworzec Oriente. Został zbudowany, tak jak pozostałe atrakcje tej części miasta z okazji EXPO 98. Swoim nowoczesnym stylem i szkieletowym zadaszeniem wzbudza zachwyt większości osób.
Dworzec Oriente
Dworzec Oriente

Galeria handlowa OrienteGdzie spać?

Hosteli oraz hoteli jest w Lizbonie bardzo dużo, możemy je znaleźć na większości portali takich jak www.booking.com. Oprócz tego warto skorzystać z prywatnych noclegów oferowanych przez www.airbnb.com.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza