piątek, 6 marca 2015

Poradnik praktyczny - okolice Lizbony

Będąc w stolicy Portugalii zdecydowanie warto poświęcić jeden dzień i zobaczyć kilka miejsc w jej okolicy. W tym celu można wypożyczyć samochód, bądź zdecydować się na transport miejski. Pociągami oraz autobusami, wbrew pozorom możemy zobaczyć większość atrakcji.
 
Urząd miasta Sintry

Sintra
Na stacji kolejowej Rossio w Lizbonie kupujemy bilet w dwie strony relacji Lizbona – Sintra. Jego koszt to około 4 euro, pociąg kursuje co 20 minut. Na tym bilecie możemy przejechać trasę z Lizbony do Sintry i z powrotem, bądź wrócić bez żadnych dopłat z Cascais do Lizbony. Z Sintry do Cascais możemy dostać się autobusem 403 firmy SCOTT, który po drodze zatrzymuje się na Cabo da Roca. Za dwa bilety na tej trasie Sinta – Cabo da Roca, Cabo da Roca – Cascais zapłaciliśmy 5,5 euro.
Po 40 minutach w pociągu znajdujemy się w malowniczym, górskim miasteczku Sintra. Wysiadając na dworcu już czuć inny klimat tej miejscowości. Z daleka widać przepiękne zamki i ogrody. Nie bez powodu całe miasto jest wpisane na listę UNESCO. W tej okolicy znajduje się piękny kompleks z kilkoma zamkami. W miasteczku najłatwiej poruszać się piechotą lub autobusem miejskim 434, który za 5 euro zawiezie nas do większości znanych atrakcji.

Palacio Nacional de Sintra – Pałac Królewski w Sintrze
Jest to pierwszy pałac, który rzuca się w oczy podczas drogi w górę Sintry. Jego dwie wieże sprawiają wrażenie wyciągniętych z innej epoki. Najstarszy pałac w Portugalii został wzniesiony około 8 wieków temu. Służył on jako schronienie dla królów przed upałami panującymi w Lizbonie. W środku można zwiedzić komnaty i zobaczyć skarby, jakie uchowały się po trzęsieniu ziemi w 1755 roku. Koszt wstępu to 8,5 euro. Zdania na jego temat są podzielone, niektórzy uważają, że nie warto zwiedzać wnętrza, inni zaś zachwalają to, co w nim zobaczyli.
 
Pałac Królewski w Sintrze
Pałac Królewski w Sintrze

Palacio da Pena
Nad miastem góruje bajkowy pałac Pena, zbudowany w XIX wieku. Aby go zobaczyć trzeba pokonać długą drogę w górę, dlatego polecam skorzystać z autobusu (możliwe, że po przejściu tak męczącej drogi nie będziecie mieli siły na zwiedzanie wnętrza). Przed pałacem znajduje się ogromny park, który należy do kompleksu. W środku oglądamy piękne komnaty, liczne zdobienia oraz rzeźby. Niestety, żadnej z tych rzeczy nie można fotografować. Bilet kosztuje 11,5 euro, ale zdecydowanie warto zainwestować tą kwotę.

Palacio da Pena podczas remontu
Palacio da Pena, źródło: WikipediaCastelo dos Mauros
Zamek Maurów znajdująca się na starym mieście to kolejny wart odwiedzenia obiekt. Zabudowania obronne wzniesione przez Arabów w VIII wieku zostały odbudowane w XIX wieku. Ze szczytu oglądamy piękny krajobraz okolic. Bilet do tego zamku to wydatek 6,5 euro.
 
Zamek Maurów
Zamek Maurów


Widok z zamku Maurów
Brama do zamku


Jeżeli decydujemy się na obejrzenie nie tylko jednej z atrakcji warto kupić bilety łączone. Dostępne są następujące możliwości:
-Pałac Pena + Zamek Maurów – 14,5 euro
-Pałac Pena + Pałac Królewski Sintra – 19 euro
-Bilet do wszystkich atrakcji okolicy: Zamek Maurów, Pałac Królewski, Pałac Pena, Palácio de Monserrate, Convento dos Capuchos - 28 euro

Quinta da Regaleira – Pałac Masoński
Pałac oddalony od dworca o około 15 minut pieszo to zdecydowanie najpiękniejsze miejsce w okolicy. Pałac, ogrody, labirynty i groty to wszystko, co można zobaczyć w tym jednym miejscu. Został on wzniesiony stosunkowo niedawno, bo w XX wieku. Zwiedzimy tam między innymi studnię wtajemniczenia, grotę dziewic i wiele innych. Koszt wstępu to 6 euro.
 
Pałac Masoński, źródło: WikipediaCabo da Roca
Z Sintry do Cascais możemy dostać się autobusem 403 firmy SCOTT, który po drodze zatrzymuje się na Cabo da Roca. Za dwa bilety na tej trasie Sinta – Cabo da Roca, Cabo da Roca – Cascais zapłacimy 5,5 euro.
Przylądek Cabo da Roca to najdalej wysunięty na zachód punkt Europy kontynentalnej. Stromy klif o wysokości 144 metrów to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Portugalii. Pobyt na nim może skończyć się tragicznie dla osób nieostrożnych, które pomimo znaków przechodzą poza barierki. Jest to spowodowane tym, że są to skały wapienne, które bardzo często się kruszą. Podobno można na nim zobaczyć najpiękniejszy zachód słońca w całej Europie.
Cascais
Cascais to miejsce plażowania wszystkich mieszkańców Lizbony. Jest położone 30 km na zachód od stolicy, uważa się je za jedno z najbogatszych miast w Portugalii. Znajduje się tu wiele pięknych piaszczystych plaż oraz duży port jachtowy. Przy dworcu można wypożyczyć za darmo rower, aby objechać kilkukilometrowe wybrzeże.
Cascais
Cascais

Cascais


Do wyboru w tym mieście mamy 5 piaszczystych plaż w znajdujących się w centrum: Praia da Rainha, Praia da Ribeira, Praia de Santa Marta, Praia da Conceição oraz Praia da Duquesa.

Praia da Rainha
50-metrowa plaża, która według mnie była najbardziej zatłoczona ze wszystkich. Znajduje się przy zabytkowej ulicy Rua Frederico de Arouca. To podobno ulubione miejsce kąpieli ostatniej królowej Portugalii. Charakteryzuje się drobnym piaskiem i spokojną wodą.
 
Praia da Rainha
Praia da Rainha


Praia da Ribeira
Położona przy porcie, w sąsiedztwie rybaków to według mnie najmniej warta czasu plaża Cascais. Odbywają się na niej liczne imprezy i pokazy.
 
Praia da Ribeira
Praia da Ribeira


Praia da Conceição oraz Praia da Duquesa

Dwie najpopularniejsze plaże, znajdujące się zaraz obok dworca kolejowego. Są to plaże strzeżone, z prysznicami. W pobliżu mamy do dyspozycji wiele barów i restauracji. 
Praia da Conceicao


Jeśli mamy do dyspozycji przynajmniej jeden wolny dzień podczas pobytu w Lizbonie polecam odwiedzić te miejsca ;)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza